V poslednom čase sa dosť stretávam so spojením porucha pozornosti, ADHD, asperger, hyperaktivita u detí. Pracujem s veľkým počtom detí rôzneho veku a sama som mamou dvoch detí .Dokonca ma aj niektorí rodičia informujú , akými vyšetreniami si prechádzajú s deťmi, keď už nevedia čo s nimi. Ja sama veľmi dobre viem, čo spôsobí môjmu 8 ročnému synovi napríklad trojdecová kofola v bufete pri jazere, alebo na nejakej oslave. K tomu pár sladkostí navyše a okamžite vidím jeho prejavy správania. A to nehovorím o tom, čo nie je voľným okom vidieť, čo sa odohráva vnútri v jeho tele. Malé dieťa nedokáže popísať a ovládať zvýšený tlkot srdca, návaly smiechu, hnevu, zúrivosti, agresivity.
Zásadné je, pozrieť sa na stravu dieťaťa. Čo za celý deň konzumuje. A tu sa dostávame na dôležitú tému – cukor. Problém je cukor. Nejedná sa len o cukor , ktorým sladíme, ale aj biela múka, chipsy, hranolky, toasty, kukuričné lupienky, cereálie, atď. Toto všetko má vysoký glykemický index. Dokonca vyšší než biely rafinovaný cukor. Ten má GI 60. Glykemický index väčšiny potravín , ktoré deti zkonzumujú má byť do hodnoty 55. Taká coca-cola má GI 63, popcorn 89, corn – flaces 85, hranolky 75, chipsy 81. Do toho abnormálna aktivita u detí okrem cukru spôsobuje aj vysoký príjem „éčiek“ to sú farbivá, chuťové stimulanty atď. Vysoká hladina cukru v krvi poškodzuje mozog. Preto ak hladina cukru u detí stúpa príliš vysoko a rýchlo, telo spúšťa poplach formou správania. Podžalúdková žľaza spúšťa inzulín aby tento vysoký cukor dostal pod kontrolu. Potom cukor klesá príliš nízko a táto drastická kríza ohrozuje mozog. Ten vysiela signál na vyplavovanie ostatných hormónov ako napríklad stresový – kortizol, bojový – adrenalín, rastový hormón a ďalšie nato, aby dal cukor v krvi na normálnu úroveň . Myslíte si, že deti to naozaj zvládajú, keď sa tieto reakcie opakovane dejú ? Každé dieťa to prežíva inak, niektoré hyperaktivitou, niektoré agresivitou. Ďalší problém je nedostatok pohybu a športovej aktivity u detí. Kombinácia stresových a bojových hormónov sa dokáže „spáliť“ pri fyzickej aktivite. Lenže dnešné deti ju nemajú. A tak sedia a prežívajú návaly emócií. Lekári vaše deti označia ADHD a pri najlepšom vám dajú lieky. Ale tieto deti nepotrebujú lieky. Potrebujú vyradiť zo stravu cukor a potraviny s vysokým glykemickým indexom. Mimochodom, v roku 2012 sa jeden americký psychiater menom Leon Eisenberg v jednom časopise priznal, že pomáhal vymyslieť a vyrobiť ochorenie s názvom ADHD. Dokonca niektoré výskumy ukazujú, že práve lieky na ADHD stoja za výbuchmi hnevu a agresivity.
Cukor, sladkosti, sušienky, zákusky, čokolády, zmrzlina, sladené nápoje spôsobujú závislosť (niekoľkonásobne vyššia ako na drogách). Nabúrávajú nervovú sústavu, destabilizujú psychiku a spôsobujú všetky poruchy pozornosti u detí, hyperaktivitu a poruchy sústredenia. Výrazne prekyslujú organizmus a tým vytvárajú vhodné prostredie na rozvoj kvasiniek a plesní – zápaly v tele.
A čo teda robiť ? Nedá sa deťom vysadiť sladké okamžite zo dňa na deň. Postupne sa to dá zvládnuť a čím menej sladkostí budú deti jesť, tým ich budú menej chcieť. Jedným zo zásadných prvých krokov je, prestať nakupovať sladkosti , mať ich uložené doma na voľný dosah detí. Sladkosť by mala byť ako celkom dobrá forma odmeny. Ak im chceme občas dopriať niečo sladké, upečme im koláč alebo sušienky z kvalitných surovín – domáce vajcia, celozrnná múka, domáci med. vajcia, celozrnná múka, domáci med.